HEMİMELİK EPİFİZER DİSPLAZİ - Doğal Seyir ve Tedavi

 

genel özellikler
klinik görünüm
tedavi

Doğal Seyir

Kıkırdak-kemik kütledeki büyüme iskelet olgunlaşmasına kadar devam eder. İskelet olgunlaşmasının tamamlanmasıyla büyüme genellikle durur.

Hemimelik epifizer displazi (HED) selim bir lezyondur. Bugüne kadar habasete dönüşüm bildirilmemiştir.

Tedavi

Eğer lezyon rastlantısal olarak fark edilmişse, ya da eklem hareketinde kısıtlılık oluşturmuyorsa gözlem ile yetinilebileceği söylenirse de, lezyonda anormal büyüme ve anormal büyümeye bağlı komplikasyonlar kaçınılmazdır. Bu nedenle erken yakalanan lezyonun, yakınma oluşturmasa dahi, tümüyle çıkartılması önerilir (eksizyon). Eklem içi lezyonda eksizyon, ekleme komşu lezyonun eksizyonu kadar yüz güldürücü değildir. Eklemde saptanan serbest kıkırdak-kemik kütleler çıkartılmalıdır.

Özellikle ufak yaşta yapılan cerrahi girişimlerde olmak üzere, yineleme sıktır ve yeniden lokal eksizyona gerek duyulur. Ergenlik döneminde yakınmaya neden olmayan nükslerin cerrahi olarak çıkartılması olgunun özelliğine göre düşünülmelidir, çünkü iskelet olgunlaşmasıyla lezyonun büyümesinin duracağı bilinen bir durumdur.

Eksizyona ek olarak olgunun özelliğine göre açısal deformite varsa düzeltici osteotomi, ya da hemiepifizyodez, kısalık varsa uzatma osteotomisi, eklem içi lezyonlara bağlı ileri eklem hasarı varsa artrodez düşünülebilir.


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.


web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın