ADÖLESAN İDYOPATİK SKOLYOZ - Tedavi : Gözlem

 

nedir
genel özellikler
patoloji
klinik görünüm
röntgen çekimi
röntgende ölçüm
doğal seyir
tedavi: gözlem
korse tedavisi
cerrahi endikasyonlar
eğrilik çeşiti
cerrahi yöntem
cerrahi planlama
posterior sistemler
modern post. sistemler
anterior sistemler

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Tedavi

Gözlem

Belli bir derecenin altında olan ve/veya ilerleme olasılığı düşük olan eğrilikte tedavi gerekmez. Böyle bir hasta belli aralarla çekilen radyografilerle izlenir.

Hekimin hastayı değerlendirmeleri arasındaki süre hastadaki eğriliğin derecesine ve iskelet olgunlaşmasına bağlıdır. İzlem radyografisi eğriliği 20 derecenin altında olanlarda 6 ay, 20° ila 30° arasında olanlarda ise 3 ila 4 ay arayla çekilir. Aynı şekilde Risser belirtisi 0 ila 2 arasında olan hastada bir sonraki değerlendirme 3 ila 4 ay, Risser belirtisi 3 ila 5 olan hastada ise 6 ay sonra yapılır.

Eğriliği 20 derecenin altında olan hastada korse tedavisine veya cerrahi girişime gerek yoktur. Bu hastalarda  iskelet olgunlaşmasına bakılmaz. Eğriliği 20° ila 30° olan çocukda ilerleme saptanmadıkça gözlemle yetinilir ve iskelet olgunlaşmasına yaklaştıkça her iki değerlendirme arasındaki süre arttırılabilir. Eğriliği 20° ila 30° olan çocukda ilerleme saptanmışsa ve Risser belirtisi 0 ila 2 arasındaysa korse tedavisine geçilebilir. Erişkin yaştaki, ilerleme özelliği göstermeyen, 40 derecenin altındaki bir eğrilik tedavi gerektirmez.

 

 

 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.