ADÖLESAN İDYOPATİK SKOLYOZ - Cerrahi Tedavi : Anterior İnstrumentasyon Çeşitleri

 

nedir
genel özellikler
patoloji
klinik görünüm
röntgen çekimi
röntgende ölçüm
doğal seyir
tedavi: gözlem
korse tedavisi
cerrahi endikasyonlar
eğrilik çeşiti
cerrahi yöntem
cerrahi planlama
posterior sistemler
modern post. sistemler
anterior sistemler

Cerrahi Tedavi

Anterior İnstrumentasyon Çeşitleri

Omurgayı önden konan instruman yardımıyla düzeltme düşüncesi ilk kez Dwyer anterior instrumentasyon sistemi ile uygulama olanağı bulmuştur. Lomber ve torakolomber bölge için tasarlanmış bu sistemde, önce eğriliğin dışbükey tarafında, omur cisimlerine yandan vidalar yerleştirilmekte, sonra bunlar bir esnek titanyum kablo ile birleştirilmekte ve kablonun gerilmesiyle eğrilikde düzelme sağlanmaktadır. Rotasyonel instabilitenin yüksek oranda psödoartroza yol açması nedeniyle bu sistem daha sonra Zielke tarafından yeniden tasarlanmıştır. Zielke anterior instrumentasyonunda kablo yerine somunlarla vidalara kilitlenen yivli  bir çubuk kullanılmakta, outrigger denilen özel bir cihaz yardımıyla eğriliğe derotasyon uygulanmakta ve içbükey tarafta aralanan dik aralıklarına kemik grefti yerleştirilerek stabilite arttırılmaktadır.

Spinal instrumentasyon sistemlerinde daha dayanıklı metallerin kullanılmaya başlamasıyla Zielke anterior instrumentasyonunda kullanılan zayıf çubuğun yerine daha dayanıklı, daha kalın ve düz çubuk kullanan sistemler geliştirilmiştir (TSRH-AS, Isola-AS). Bu sistemler aralanan disk mesafelerine titanyumdan imal edilmiş metal kafes (cage), ya da femurdan kesilerek hazırlanmış allogreft yerleştirmek suretiyle daha da güçlü kılınmıştır. Bu şekilde psödoartroz oranında dramatik bir düşüş sağlanmıştır. Günümüzde tek çubuk yerine çift çubuk kullanan sistemler (Kaneda-AS) mevcutsa da tek çubuk kullanımıyla hemen hemen aynı psödoartroz oranına sahiptirler, ancak fleksiyon-ekstansiyon yüklenmelerine karşı belirgin üstünlükleri vardır.

Zielke anterior instrumentasyon sistemi
metal kafes (cage)
tek ve çift çubuklu anterior spinal instrumentasyon sistemlerine örnekler


web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.