ADÖLESAN İDYOPATİK SKOLYOZ - Cerrahi Tedavi : Modern Posterior İnstrumentasyon Çeşitleri

 

nedir
genel özellikler
patoloji
klinik görünüm
röntgen çekimi
röntgende ölçüm
doğal seyir
tedavi: gözlem
korse tedavisi
cerrahi endikasyonlar
eğrilik çeşiti
cerrahi yöntem
cerrahi planlama
posterior sistemler
modern post. sistemler
anterior sistemler

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Cerrahi Tedavi

Modern Posterior İnstrumentasyon Sistemleri

Skolyoz cerrahisindeki deneyimler ile teknolojideki son gelişmelerin bir sentezi olarak günümüzde, çengel ve pedikül vida sistemlerinin birlikte kullanıldığı çok sayıda karma posterior instrumentasyon sistemi bulunmaktadır (AO Universal Spine, CD Horizon Legacy, TSRH-3D, Moss Miami, Monarch, Polaris vb.). Her sistemin kendine özgü bir takım ufak tefek üstünlükleri bulunsa da bu gelişmiş sistemlerde deformite düzeltimindeki ilkeler ortaktır. Modern sistemlerde çengel yerine pedikül vidalarına daha çok yer verilmektedir. Kullanılan malzeme yüklenmelere çok dayanıklıdır. Omurganın her bölgesinin anatomik özelliğine uygun tasarlanmış malzeme çeşitliliğine sahiptirler. Her omurga segmentinde üç boyutlu düzeltme yapabilme özelliği ameliyat sonrası hastanın fizyolojik görünüme en yaklaşık sırt ve göğüs kafesi görünümüne kavuşmasını kolaylaştırmaktadır. Başlıca dezavantajları ise yüksek maliyettir (uygulama için, bakınız).

Lamina veya transvers çıkıntıya tutturulan çengel yerine pedikülün içinden omur cismine doğru geçilen pedikül vidalarının tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Pedikül vidası çengele oranla omuru çok daha iyi tutar. Eğrilikte yer alan her omura geçilerek her segmentte düzelme sağlanabilir. Bunu çengellerle yapmak olanaklı değildir. Rijt ve segmenter tespit sayesinde rotasyon manevrası mümkün olur ve üç boyutlu deformitenin tüm komponentlerine müdahele edilerek oldukça iyi bir düzelme gerçekleştirilir. Ayrıca, bu sayede göğüs kafesi deformitesinde de düzelme sağlanır ve torakoplastiye olan gereksinim azalır.

Pedikül vidasının en önemli dezavantajı vidanın yanlışlıkla omuriliğin bulunduğu boşluğa girip sinir hasarı yaratmasıdır. Bu olasılığı en aza indirmek için cerrahi işlem sırasında skopi kullanılır. Cerrahın her omur seviyesine özgü, önceden belirlenmiş gönderme açısına uyması gerekir. Günümüzde, ameliyat öncesi alınan bilgisayarlı tomografi kesitlerinden yararlanılarak hazırlanan navigasyonu ameliyat sırasında kullanmayı sağlayan sistemler geliştirilmiştir, ancak bu pahalı sistemlerde hasta yüksek dozda radyasyon alır. Ayrıca EMG monitorizasyonu ile vidanın güvenli alanda olup olmadığını sınayan gelişmiş sistemler de mevcuttur, ancak bu sistemlerde dahi yanılma olabilmektedir.

modern posterior instrumentasyon sistemlerinin uygulanışı ile ilgili çizimler için tıklayınız


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.