RAŞİTİZM - Tedavi

 

D vitamini
kalsiyum metabolizması
D vit. bağlı raşitizm
klinik görünüm
tanı
tedavi

Tedavi

D vitaminine bağlı raşitizmin tedavisi medikaldir. İlaç tedavisiyle deformiteler önlenebildiğinden ve zamanla düzelebildiğinden ortopedik tedaviye gerek kalmaz. D vitamini takviyesine rağmen düzelme görülmeyen olguda D vitaminine dirençli raşitizm tipleri düşünülmelidir. 

D vitaminine bağlı raşitizmin ilaçla tedavisi ya tek seferde yüksek doz D vitamini verilmesiyle, ya da daha düşük bir D vitamini dozunun raşitizm bulguları kalkana dek verilmesiyle sağlanır. Tek doz tercih edilecek olursa 600,000 IU vitamin D3 (kolekalsiferol) verilir. Bu doz kas içi injeksiyon şeklinde uygulanabileceği gibi, dozun tamamı 4 ila 6'ya bölünerek ağız yoluyla da verilebilir. Kalsidiol ve kalsitriolün yarılanma ömrü çok kısa olduğu için tek doz tedaviye uygun değildir. Kolekalsiferol vücut yağında güvenli bir biçimde depolanır ve haftalarla ifade edilen bir sürede yavaş yavaş kana karışır. Günlük düşük dozlarla uzun süreli tedavi tercih edilecek olursa 5,000 ila 10,000 IU / gün kalsitriol, raşitizmin klinik belirtileri düzelinceye ve kan parametreleri (serum alkali fosfatazı) normale dönünceye kadar verilir. Normal tedavi süresi 6 ila 10 haftadır. Tek doz uygulamanın avantajı uzun süreli bir tedaviye uyumdaki zorluğun görülmemesi ve olgunun D vitaminine dirençli raşitizm ile karıştırılma olasılığını azaltmasıdır. Nitekim, yüksek doz verildikten sonraki 5. günde kan fosfor düzeyinde yükselme görülür. 1 hafta sonra da radyolojik incelemede kemiklerin mineralize olmaya başladığı görülür (uzun  kemiklerin metafizlerinde kalifiye odaklar belirir ve büyüme plakları incelmeye başlar). Bu bulgulara rastlanmaması D vitaminine dirençli raşitizmi düşündürmelidir.

Kalsiyumdan zengin diyete başlanır. Süt, yoğurt, ayran, peynir ve diğer süt ürünleri, yumurta, balık konservesi (sardunye, salmon) tercih edilir, çünkü bu gıdalardan kalsiyumun emilmesi kolaydır. Sebzelerde bulunan fitat, oksalat ve sitratlar ile mevcut karmaşık ilişkisi, kalsiyumun emilimini güçleştirir. Ayrıca palmik asit gibi yağ asitlerini barındıran yağlar (palmiye yağı) kalsiyum ile suda erimeyen kalsiyum sabunu oluşturduklarından tercih edilmemelidir.


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.


web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın