UYLUK KEMİĞİ DOĞUMSAL EKSİKLİĞİ - Aitken Tip C ve Tip D'de Tedavi

 

genel bilgiler
oluşma şekli
sınıflama
klinik görünüm
tedavi ilkeleri
tedavi: Aitken tip A
tedavi: Aitken tip B
tedavi: Aitken tip C/D

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Tedavi

Aitken Tip C PFFE

Bu grupdaki hastalarda uzatma düşünülmez, ancak tedavide birden fazla seçenek vardır. Tedavi planı hastanın özelliklerine ve ailenin beklentilerine göre düzenlenmelidir.

Kalça stabilizasyonu mümkün olmayan Aitken tip B hastalarında olduğu gibi femur proksimal ucu pelvise kaynatılır ve diz eklemi kalça eklemi olarak kullanılır. Kalçadaki artrodezin amacı yürüşü bozan Trendelenburg topallamasının önüne geçmektir. Femurun uzayıp  eklem niteliğini bozmaması için distal büyüme plağı tahrip edilir ve gerekirse femurda kısaltma yapılır. Ayakbileği sağlamsa bu işlem van Nes rotasyonplasti ile birleştirilirek ayakbileği de diz olarak kullanılir ve dizden sonrası için iyi işlev gören bir protez takılır. Ayakbileği ve ayak kullanılamayacak durumdaysa Syme amputasyonu yapılır ve sonra da protez uygulanır.

Diğer bir seçenek doğrudan Syme amputasyonu uygulayıp hastaya protez kullandırmaktır, ancak kalça instabil kalacağından Trendelenburg yalpalaması hastanın yürüyüşünü bozabilir.

Cerrahi seçenekleri kabul etmeyen hastalara ekin protezi uygulanır.

Ortopedideki son gelişmeler Aitken tip C PFFE hastalarına uzatma uygulanması yönünde hekimi cesaretlendirmektedir. Bununla ilgili bir çok yayın mevcuttur, ancak bu tür bir planlamanın bu konuda oldukça deneyim sahibi bir ekip tarafından uygun olguyu seçerek yapılması doğru bir yaklaşımdır, aksi takdirde hüsranla sonlanır.

Aitken Tip D PFFE

Bu hastalarda uzatma işlemi düşünülmez.

Kalçada iliofemoral artrodez uygulanır ve kalça stabil hale getirilir. Daha sonra diz eklemi kalça eklemi gibi kullanılır. Daha sonraki seçenekler van Nes rotasyonplastisi, ya da Syme amputasyonudur.

Diğer bir seçenek doğrudan Syme amputasyonu uygulayıp hastaya protez kullandırmaktır.

Cerrahi seçenekleri kabul etmeyen hastalara ekin protezi uygulanır.

Aitken tip C ve D'de uygulanan
iliofemoral artrodezde
diz eklemi kalça eklemi gibi kullanılır


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.