UYLUK KEMİĞİ DOĞUMSAL EKSİKLİĞİ - Tedavi İlkeleri

 

genel bilgiler
oluşma şekli
sınıflama
klinik görünüm
tedavi ilkeleri
tedavi: Aitken tip A
tedavi: Aitken tip B
tedavi: Aitken tip C/D

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Tedavi İlkeleri

Yeni doğan bebeklerinde bacak kısalığı ile karşı karşıya kalan ebeveynler ilk şoku atlattıktan sonra uygulanacak tedavi planı hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmelidir. Burada gerçekçi olmak gerekir. Karamsar, ya da iyimser tablolar çizmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. PFFE’de tedavi uzun soluklu bir maratondur. Bu nedenle tüm tedavi aşamalarının tek elden gerçekleştirilmesi başarı için gerekli koşullardan biridir. Özellikle uzatma önerilen hastalarda ilerde çok sayıda sorun ve komplikasyonla karşılaşılabileceğini ebeveynlerin iyice kavraması gerekir. Bu sorun ve komplikasyonlar daha sonraları temel tedavi planında değişikliğe yol açmamalıdır.

Tedaviyi etkileyen çok sayıda unsur bulunur. Bacak kısalığının miktarı, kalçanın stabilitesi, dizin hareketliliği, ayağın durumu, eşlik eden anomaliler, hasta ve ailesinin katkısı bunlardan başlıcalarıdır, ama en önemli unsur femur üst ucundaki stabilitedir. Yapılacak tedavi ve nihai sonuç büyük ölçüde femur proksimalinde psödoartoz bulunup bulunmamasına, varsa da bunun erkenden tedavi edilip edilememesine bağlıdır. Kısalık miktarı ve dizin hareketliliği daha sonra göz önünde bulundurulması gereken özelliklerdir.

 

 

 

 

 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.