PERTHES HASTALIĞI - Cerrahi Tedavi

 

nedeni
oluşumu
genel özellikler
tanı
hastalığın seyri
cihaz tedavisi
cerrahi tedavi

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Tedavi

Cerrahi Tedavi

Cihaz kullanımına rağmen femur başının giderek lateralize olduğu, yani eklemden dışa doğru kaydığı saptandığında, çocukta derin psikolojik sorunlar yarattığında, cihaz düzensiz olarak kullanıldığında veya çift taraflı tutulum söz konusu olduğunda cerrahi girişimler tercih edilir.

Femur başında örtünmeyi arttıracak cerrahi teknikler:

Femoral varizasyon osteotomisi mevcut kısalığı daha da arttırdığından tercih edilmez. Bu teknikde, femurun intertrokanterik bölgesinden tabanı iç tarafda olan üçgen biçimde bir kemik parçası çıkartılır ve kemik uçları özel bir plak vasıtasıyla tespit edilir. Böylelikle femur boynu ile cismi arasındaki açı azaltılarak femur başının asetabulum içersine daha fazla yönlenmesi sağlanır. Başın aşırı şekilde deforme olarak abdüksiyonu engelleyici bir durum aldığı nadir olgularda ise femoral valgizasyon osteotomisi yapılır.

Femur başının örtünmesi asetabulum tarafında yapılacak osteotomilerle bacakda kısalma oluşturmadan sağlanabilir. Bu amaçla Salter osteotomisi, Steel triple osteotomi ve Chiari medializasyon osteotomisinden biri tercih edilir.

Nadir olgularda femur başının belli bir kısmı ezilerek kalçanın abdüksiyonu önünde mekanik bir blok oluşturur. Bu durumda taşan bu kısım eksize edilir (keilektomi).

Femur başında büyümenin duraklamasına rağmen beslenmesi farklı damarlardan olan trokanter major bölgesinde büyüme normal olarak devam ettiğinden, trokanter majora ait kısım femur başına göre daha yukarda kalarak asetabulumun üstünde pelvise dayanır ve abdüksiyon hareketini engellediği gibi asetabulum tavanını da bozarak ağrıya neden olabilir. Bu gibi durumlarda trokanter ilerletme osteotomisi yapılabilir.

femoral varizasyon osteotomisi
Salter osteotomisi
keilektomi
abdüksiyonu engelleyen kemik hörgüç traşlanır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.