BACAK UZATMA - Çocukta Gelişecek Bacak Uzunluk Farkının Öngörülmesi

 

nedenleri
oluşma şekli
klinik tabloya etkileri
tedavi endikasyonları
klinik ölçüm
radyolojik ölçüm
uzama özellikleri
fark oluşma biçimi
oluşacak farkın tahmini
ortezle eşitleme
akut kısaltma
epifizyodez çeşitleri
epifizy. endikasyonları
akut uzatma
kallotazis/osteotomi
kallotazis/ayrıntılar
kallotazis/rijit tespit
çiviyle uzatma
yeni uzatma teknikleri
komplikasyonlar
uzatma sonrası kompl.


web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Çocukta Gelişecek Bacak Uzunluk Farkının Öngörülmesi

Uzama Biçimleri

Muayeneye getirilen çocukta bacak boyu eşitsizliğinin saptanması durumunda öncelikle bu farkın kemik boyunu doğrudan etkileyen bir nedenden mi (örneğin, kırılan kemiğin kısa olarak iyileşmesi), yoksa uzamasını etkileyen bir nedenden mi kaynaklandığını anlamak gerekir. İlkinde uzama etkilenmediğinden statik bir fark söz konusudur; sadece mevcut uzunluk farkını hesaplamak yeterli olur. İkincisi ise uzamanın etkilendiği dinamik bir durumdur ve iskelet olgunlaşmasına kadar geçecek sürede farkda artış olacağından ayrıntılı hesaplamalara gerek duyulur. Bacak uzunluk farkı görülen olguların çoğunda fark doğrusal olarak artar, ancak bu bacak uzunluk farkına yolaçan her hastalık sonrası için geçerli değildir. Bu nedenle gelişecek bacak uzunluk farkını öngörürken farka neden olan durumun muhakkak dikkate alınması gerekir.  

Bacak uzunluk farkı saptanan çocuklarda neden bacak uzun kemiklerindeki (femur, tibia, fibula) doğumsal bir kısalıksa fark doğrusal olarak artar (Shapiro tip I). Örneğin, fark 2 cm ve bacak boyu 40 cm olan bir çocukda bacak boyu 80 cm’e ulaştığında fark da 4 cm’i bulur. Bu durum ayrıca enkondromatoz (Ollier hastalığı) ve büyüme plağı hasarları için de geçerlidir.

Fazla bir bacak uzunluğu farkı yaratmayan (< 5 ila 6 cm) bacak uzun kemiklerindeki doğumsal kısalıkda farkdaki artış zamanla hız keser (Shapiro tip II). Çocuk felci hastaları hem Shapiro tip I, hem de tip II özelliği gösterir.

Bacak uzun kemik kırığından sonra görülen aşırı uzama zamanla yavaşlayarak belli bir sure sonra biter; yani fark önce bir artış gösterir, sonra da bir plato çizer, artmaz olur (Shapiro tip III).

İdyopatik hemiatrofi veya hemihipertrofi hastalarında Shapiro tip I, tip II, veya tip III özellik görülebilir.

Septik artrit veya gelişimsel kalça çıkığı tedavisi sırasında gelişen avasküler nekroz gibi durumlardan sonra oluşan bacak uzunluk farkı önce artış gösterir, sonra plato çizer, en sonunda da yine bir artış gösterir (Shapiro tip IV).

Bazen de bacak uzunluk farkı önce artar, sonra plato çizer, sonunda da azalışa geçer (Shapiro tip V).

Perthes hastaları bu fark eğrilerinden herhangi birini izleyebilir. Aynı şekilde nörofibromatoz veya jüvenil romatoid artrit hastalarında tip IV hariç tüm tiplerin özelliği görülebilir.

       Shapiro sınıflaması

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.