BACAK UZATMA - Bacak Uzunluk Farkının Klinik Olarak Ölçülmesi

 

nedenleri
oluşma şekli
klinik tabloya etkileri
tedavi endikasyonları
klinik ölçüm
radyolojik ölçüm
uzama özellikleri
fark oluşma biçimi
oluşacak farkın tahmini
ortezle eşitleme
akut kısaltma
epifizyodez çeşitleri
epifizy. endikasyonları
akut uzatma
kallotazis/osteotomi
kallotazis/ayrıntılar
kallotazis/rijit tespit
çiviyle uzatma
yeni uzatma teknikleri
komplikasyonlar
uzatma sonrası kompl.

Bacak Uzunluk Farkının Klinik Olarak Ölçülmesi

Başvuru nedeni ne olursa olsun her çocuğun ortopedik muayenesi yapılırken bacaklar arasında uzunluk farkı bulunup bulunmadığına muhakkak bakılmalıdır, çünkü ağrının bulunmadığı hafif kısalıklarda çocuk bu durumu gizleyebilir. Bu nedenle muayene öncesi ayakkabıları çıkartılan çocuk çıplak olarak yürütülür. Yürüyüş sırasında leğen kemiğinin seviyesi, kalça, diz ve ayakbileği eklemlerinin konumu önden ve arkadan izlenir. Daha sonra çocuk ayakta dururken muayene edilir. Kalça ve dizler tam ekstansiyonda olmalıdır. Arkadan izlenen çocukta arka ilyak çıkıntılar aynı seviyede değilse aynı seviyeye gelinceye kadar ayağın altına tahta tabaka yerleştirilir. Böylelikle kısalık miktarı hakkında kaba bir tahmin yapılabilir. Daha sıhhatli bir klinik ölçüm hasta muayene masasında yatarken yapılır. Kalçalar tam ekstansiyon, nötral abdüksiyon-adduksiyon ve nötral rotasyondayken dizler de tam ekstansiyonda olmalıdır. Her iki tarafta leğen kemiği üzerinde anterosuperior ilyak çıkıntıların (SİAS) ve ayakbileğinde iç malleollerin (İM) en çıkıntılı noktaları bulunarak kalemle işaretlenir. Aynı taraf SİAS-İM mesafesi mezura ile ölçülerek karşı taraf değeriyle karşılaştırılır. Özellikle kalça eklemi olmak üzere eklem konumlarındaki farklılık ve leğen kemiğindeki referans noktalarının belirlenmesindeki zorluk ölçüm hatalarına yol açtığından mezura ile yapılan klinik ölçümler çok sağlıklı değildir. 

Kalça ve/veya dizlerde fleksiyon kontraktürü var da bu eklemler tam ekstansiyona getirilemiyorsa ölçüm zorlaşır. Ya hasta yan yatırılarak uyluk ve baldır boyları ayrı ayrı ölçülür ki, bu hata payını daha da arttırır; ya da sırtüstü yatan hastanın kalça ve dizi 90 derece fleksiyona getirilerek masa ile diz ve diz ile ayak tabanı mesafeleri ölçülerek karşı taraf ile karşılaştırılır.

Göbek çukuru en alt noktası ile ayakbileğinde iç malleol arasındaki mesafe de ölçülebilir, ancak gerçek bacak uzunluk farkını göstermez. Örneğin kalçada abdüksiyon kontraktürü veya pelvis oblikliği varsa, sağ ve sol göbek iç malleol arası ölçümleri arasında fark bulunur, ancak gerçekte bir kısalık söz konusu değildir.

Kalça ve/veya dizlerde fleksiyon kontraktürü var da bu eklemler tam ekstansiyona getirilemiyorsa sırtüstü yatan hastanın kalça ve dizi 90 derece fleksiyona getirilerek masa ile diz ve diz ile ayak tabanı mesafeleri ölçülerek karşı taraf ile karşılaştırılır.
Göbek çukuru en alt noktası ile ayakbileğinde iç malleol arasındaki mesafe pelvisin konumuna göre her iki tarafda farklı çıkabilir ve gerçek uzunluk farkını göstermez. Gerçek uzunluk farkı her iki tarafda SİAS-İM arası mesafenin ölçülüp karşılaştırımasıyla ortaya konur.

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.