BACAK UZATMA - Tedavi Endikasyonları

 

nedenleri
oluşma şekli
klinik tabloya etkileri
tedavi endikasyonları
klinik ölçüm
radyolojik ölçüm
uzama özellikleri
fark oluşma biçimi
oluşacak farkın tahmini
ortezle eşitleme
akut kısaltma
epifizyodez çeşitleri
epifizy. endikasyonları
akut uzatma
kallotazis/osteotomi
kallotazis/ayrıntılar
kallotazis/rijit tespit
çiviyle uzatma
yeni uzatma teknikleri
komplikasyonlar
uzatma sonrası kompl.

Tedavi Endikasyonları

 

Bacak uzunluk farkı uzun bacağın kalça ve dizden sürekli fleksiyonuna, oraklayarak yürümeye, gövdenin düşey planda hareketine ve parmak ucunda yürümeye yolaçar. Bacak boyu uzunluk farkının % 3’ün altında olduğu durumlarda bu telafi mekanizmaları pek göze çarpmaz, ancak fark arttıkça uzun bacağa, dolayısıyla da o taraftaki kalça ve diz eklemlerine daha fazla yük biner, gövde ağırlık merkezi düşey düzlemde daha fazla yer değiştirir ve giderek parmak ucu yürüyüşü ile kısalık giderilemez duruma gelir.

 

Yapılan tüm çalışmalar 2 cm’in altındaki bir farkın omurgaya ve bacaklara gerçek anlamda bir olumsuzluk yüklemediğinde birleşmektedir. Ancak bacaklar arasındaki uzunluk farkının 2,5 cm’in üstüne çıkmasıyla kalça kinematiğinde bozulma başladığı gösterilmiştir. Bacaklar arasındaki uzunluk farkının 4 cm’in üzerinde olduğu durumların tümünde bacak boylarının kalıcı olarak eşitlenmesi açısından mutlak endikasyon doğar.

 

Her iki bacak boyu eşitlenirken diz seviyelerinin aynı olmasına dikkat etmek gerekir, aksi halde diğerine göre daha kısa olan tibia salınım evresini diğer tarafa göre daha çabuk tamamlar ve asimetrik bir yürüyüş ortaya çıkar, ya da yürüyüşünü düzeltmek isteyen hasta daha fazla kas gücü harcar. Diz seviyeleri arasında 1 cm’den fazla bir fark yürüyüş kinematiğinde sorun yaratır.

 

Bacak boyu eşitlemesi aynı zamanda femur ile tibia kemikleri arasındaki mekanik aksı dikkate almalı ve diz ile ayakbileği eklemlerinin yer ile olan paralelliğini bozmamalıdır. Bu amaçla varolan açılanmalar veya rotasyonel kusurlar ya önceden, ya da uzatma işlemine dahil edilerek düzeltilmelidir. Bir açılanmanın düzeltilmesinin de bacakta az da olsa bir miktar uzama sağlayacağı unutulmamalıdır.

kısalığı telafi etme çabası
Femur başı ile diz eklemi merkezi arasında uzanan hat ve diz eklemi merkezi ile ayakbileği merkezi arasında uzanan hat mekanik aksı oluşturur.
Kalça, diz ve ayakbileği eklemleri yere paraleldir.

 


web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


 

 

 

 

 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.