BACAK UZATMA - Uzun Bacakta Akut Kısaltma

 

nedenleri
oluşma şekli
klinik tabloya etkileri
tedavi endikasyonları
klinik ölçüm
radyolojik ölçüm
uzama özellikleri
fark oluşma biçimi
oluşacak farkın tahmini
ortezle eşitleme
akut kısaltma
epifizyodez çeşitleri
epifizy. endikasyonları
akut uzatma
kallotazis/osteotomi
kallotazis/ayrıntılar
kallotazis/rijit tespit
çiviyle uzatma
yeni uzatma teknikleri
komplikasyonlar
uzatma sonrası kompl.

Uzun Bacakta Kısaltma İşlemi

Uzun bacakta kısaltma işlemi ya bir kerede (akut) kısaltma, ya da bir zaman dilimine yayarak giderek (tedrici) kısaltma şeklinde yapılır. Akut kısaltmada femur veya tibiadan istenen uzunlukta bir kemik dilimi çıkartılarak kemikda kısalma sağlanır ve kemik uçları bir osteosentez materyaliyle (intramedüller çivi, plak vb.) tespit edilir. Tedrici kısaltma işlemi ise femur veya tibiaya ait büyüme plaklarındaki büyümenin geçici olarak duraklatılması veya kalıcı olarak durdurulmasıyla sağlanır (epifizyodez). Bu şekilde kısa olan taraf, uzaması yavaşlatılan uzun tarafı zamanla yakalar.

Akut Kısaltma

 

Daha çok hemihipertrofi gibi normal bacağın kısa olduğu durumlarda, ya da aşırı bacak uzunluk farkı bulunan hastalarda karşı tarafdaki uzatmayla birlikte düşünülebilir. Çıkartılacak kemik diliminin iyi hesaplanması gerekir. Tercihan kemikde uzamanın bittiği, ya da bitmeye yakın dönemde yapılır. Kemikdeki kısalmaya paralel komşu eklemleri kontrol eden kaslarda güçsüzlük ortaya çıkacağından ameliyat sonrası uzun süreli yoğun fizyoterapiye gereksinim duyulur. Ailelere pek sıcak gelmeyen bir eşitleme yöntemidir.

 

Akut kısaltma femurdan yapılacaksa bu tercihan kaynamanın daha iyi olduğu subtrokanterik bölgeden yapılır ve tespit için kamalı plak kullanılır. Eğer kısalıkla birlikte açısal bir deformite var ve düzeltilecekse, kısaltma bu açılanmanın merkezinden yapılır.

 

Kemik dilimi kemik iliğinden sokulan özel geliştirilmiş bir testere aracılığıyla da çıkartılabilir. Ufak bir kesiden yapılan bu kapalı yöntemde tespit kilitli intramedüller çivi ile sağlanır. Açık yönteme oranla çok çeşitli yerel ve sistemik komplikasyonun görüldüğü kapalı yöntem ancak deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu komplikasyonlar arasında en ciddi olanı yağ embolisidir. Kuadriseps ve hamstring kaslarında kalıcı güçsüzlükten korunmak için femurdan çıkartılacak kemik dilimi uyluk kemiğin uzunluğunun % 10’undan (azami 5 cm) fazla olmamalıdır.

 

Tibiadan akut kısaltma tercih edilen bir yöntem değildir. Femurda kısaltma yapılamayacak durumlarda tercih edilebilir. Fibulayı da kesmek gerektiğinden açık olarak yapılır. Kilitli intramedüller çivi kullanılabilir. Çıkartılacak kemik dilimi 3 cm’i geçmemelidir.

subtrokanterik bölgede silindir şeklinde bir kemik dilimi çıkartarak yapılan akut femur kısaltması

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


 

 

 

 

 

 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.