GELİŞİMSEL KALÇA DİSPLAZİSİ - Yenidoğanda Gelişimsel Kalça Displazisi Açısından Koruyucu Önlemler

 

tanımlamalar
doğum öncesi nedenler
doğum sonrası nedenler
patoloji
erken dönem bulguları
geç dönem bulguları
tanı
kalça ultrasonografisi
radyolojik bulgular
koruyucu önlemler
erken tedavi
Pavlik bandajı
alçılama
açık redüksiyon
tavan ameliyatları
erişkin yaş

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


yenidoğanda apış arası dar giysilerden kaçınmak gerekir
emzirme sırasında yenidoğanı tutuş pozisyonu
battaniyesi ya da uyku tulumu içersinde bebeğin bacakları rahatça hareket edebilmelidir
ara bezi
yenidoğanın taşınması

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenidoğanda Gelişimsel Kalça Displazisi Açısından Koruyucu Önlemler

Yeni doğan bir bebeğin taşınması, emzirilmesi, giydirilmesi sırasında kalçaların anne rahmindeki pozisyonu korumasına özen gösterilmelidir. Daha henüz fizyolojik laksite dönemindeki bebeğin kalçası instabil pozisyonlara (adduksiyon ve ekstansiyon) zorlanmamalı, doğum öncesi kalçadaki kurbağa pozisyonu bu laksite dönemi geçinceye kadar (yaklaşık 6 hafta) korunmalıdır. Bebeğin kucağa alınması gerekiyorsa tercihan göğsü anne göğsüne rastlayacak şekilde ve bacakları açık tarzda taşınmalıdır. Bebeğin yan tutularak anneye yaslanması fizyolojik laksite döneminde sakıncalıdır.

Anne yeni doğan bebeğini emzirirken bir tabureye dik oturmalı ve bebeği önerilen şekilde tutmalıdır. Annenin eli apış arasında dahi olsa bebek anneye yan yaslanmış pozisyonda emzirme yapılmamalıdır.

Yenidoğanda bacak arasını daraltacak dar giysilerden kaçınılmalıdır. Bu tür giysiler varsa apış arası sökülerek genişletilmelidir.

Her yenidoğanın bezlenmesi önemlidir. Kullanılan bezin hijyenik özellikleri, konforu ve pratik kullanımının yanı sıra, kalça eklemini en fizyolojik koşullarda tutan, koruyan bir özelliği de bulunmalıdır.  Bu nedenle kullanılacak ara bezleri dar, ya da kalça hareketini engelleyecek oranda büyük olmamalıdır. Bağlanma yeri mümkün olduğunca göbeğe yakın, hatta onun üstünde olmalıdır. Ticari bez değil de kesilerek hazırlanmış üçgen ara bez kullanılıyorsa, tercihan dikdörtgen şeklinde kesilmiş ara bezine geçilmelidir.

Bez değişimi sırasında bebek bacaklarından asılır tarzda kaldırılıp, uzun süre bu konumda tutulmamalıdır.

Bazen yeni doğan bebeğe uzun süre bol ara bezi kullanılması önerilir. Ne yazık ki bu öneri sık sık kalça çıkığından şüphelenen çocuk hekimi tarafından tedavi amacıyla yapılır. Bol ara bezinin, yani her iki bacağı ayrık durumda tutacak şekilde bacak arasına havlu konmasının, ya da bir büyük boy ara bezinin esas ara bezi üzerine bağlanmasının  GKD’nde tedavi edici etkisi yoktur. Fizyolojik laksite döneminde (ilk 6 hafta) bebeğin kalçalarının güvenli bir konumda durmasını sağlar, ancak daha sonraki dönemde bu koruyucu etkisini de yitirir. Hastada GKD mevcutsa üstelik tedavi de geciktirilmiş olur.

Kundak kesinlikle kullanılmamalıdır, çünkü kundak bacakları bitişik durmaya (adduksiyon), kalçaları da düz hale (ekstansiyon) getirmeye zorladığı için, henüz daha gevşek olan kalça kapsülünün esneyerek kalçanın çıkmasına zemin hazırlar.

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.