SEREBRAL PALSİ - Klinik Görünüm : Nörolojik Bulgular

 

serebral palsi nedir
nedenleri
nasıl oluşur
sınıflama
topoğrafik sınıflama
nörolojik bulgular
klinik görünüm
hastalığın seyri
tedavide hedefler
tedavi yöntemleri
ilaç tedavisi
botoks uygulaması
fizyoterapi
selektif dorsal rizotomi
cihaz kullanımı
ayakta ekinus
parmak ucu yürüyüşü
ekinus tedavisi
çarpık ayak
ayakta valgus
ayakbileğinde valgus
halluks valgus
çömelerek yürüyüş
hamstring gevşetme
kalça sorunları
kalçada gevşetme
kalça çıkığı
çıkık kalçada sorunlar
çıkıkta tedavi koşulları
femur osteotomisi
asetabulum osteotomisi


web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Klinik Görünüm

Nörolojik Bulgular

Serebral palsili çocuklarda kas tonusunda ve refleklekslerde farklılık saptanır. Ufak çocuklar hipotonik bir dönem geçirirler, yani kas tonusunda azalma söz konusudur. Bu tür bebeklerin ilk aylardaki hareketliliklerinin aksine hareketsiz, 'pelte gibi' durduğu farkedilir. Bu hipotonik dönemin süresi ve derecesi, ilerde gerçekleşecek olan hipertonik dönemin derecesi ile ilişkilidir. Spastisite gelişecekse 6 ay ila 18 ay içersinde kas tonusunda giderek artış gözlenir. Reflekslerdeki artış giderek hıza bağlı hale gelir. Hipotoni ile hipertoni dönemleri arasında hızlı geçiş diskinetik tiplere özgüdür.

Yenidoğanda hareketi kontrol eden iki merkez vardır: serebral korteks (beyin kabuğu) ve subkortikal çekirdekler. Doğum sonrası yenidoğanda hareketlerin çoğu subkortikal çekirdekler tarafından yönlendirilen birçok ilkel refleks tarafından kontrol edilir. Serebral korteks geliştikçe hareket üzerindeki hakimiyeti belirginleşir ve subkortikal çekirdeklerin etkinliğini baskılar. Bu sayede ilkel reflekslerin çoğu belli bir zaman dilimi içersinde kaybolur, dengeyi sağlayan gelişmiş postural refleksler ortaya çıkar ve istemli hareketler başlar. Bu nedenle yenidoğanda reflekslerin izlenmesi bizi merkezi sinir sisteminin gelişme düzeyi hakkında dolaylı yoldan bilgi sahibi kılar. Bazı reflekslerin görülmemesi, ya da geç ortaya çıkışı, normal nörolojik gelişmede geriliği işaret ederken, bazılarının ise öngörülenden daha uzun sürmesi nörolojik bozukluğu düşündürtür.

Serebral palsili çocukta beyindeki hasar sonucu serebral korteksin gelişimi geri kalır ve subkortikal çekirdekler baskılanamadığından ilkel refleksler öngörülen zamandan daha uzun bir süre devam eder. Dengeyi sağlayan postural refleksler geri kalır ve çocuk normal gelişmenin belli evrelerine gecikerek ulaşır, ya da ulaşamaz. Örneğin, desteksiz oturmada gecikme genellikle ilk fark edilen motor geriliktir. Gecikmenin süresi nörolojik kusurun ciddiyeti ile doğru orantılıdır.

Normal gelişme süreci içersinde başını tutma 3. ila 4. ayda (en geç 6. ayda), dönme 3. ila 6. ayda (en geç 8. ayda), oturma 5. ila 8. ayda (en geç 9. ayda), emekleme 6. ila 9. ayda, dikilme ve tutunarak yürüme 10. ila 13. ayda ve bağımsız yürüme 12. ila 18. ayda (en geç 20. ayda) gerçekleşmelidir.

Motor gelişme incelenirken prematürite (erken doğum) sorgulanmalıdır. 3 ay erken doğan ve 15 aylık olduğu halde hala yürümemiş olan bir bebek serebral palsili olarak değerlendirilmemelidir.

İlkel Reflekslere Örnek Asimetrik Tonik Boyun Refleksi
Sırtüstü yatan bebekte boyun bir tarafa çevrildikten sonra 5-10 saniye tutulup karşı tarafa çevrildiğinde, çenenin bulunduğu taraftaki dirsek ekstansiyona giderek kasılır; karşı taraftaki dirsek ise fleksiyona gider. Normalde doğumla beraber ortaya çıkan bu refleks 4.-6. aylarda kaybolur. Yokluğu hipotoniyi gösterdiği gibi, serebral palsi olgularında refleks devam eder, hatta şiddetini arttırır.
bebeğin gelişimindeki kilometre taşları (ilk 18 ay)

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.