SEREBRAL PALSİ - Ayakta Ekinus Deformitesi : Klinik Görünüm

 

serebral palsi nedir
nedenleri
nasıl oluşur
sınıflama
topoğrafik sınıflama
nörolojik bulgular
klinik görünüm
hastalığın seyri
tedavide hedefler
tedavi yöntemleri
ilaç tedavisi
botoks uygulaması
fizyoterapi
selektif dorsal rizotomi
cihaz kullanımı
ayakta ekinus
parmak ucu yürüyüşü
ekinus tedavisi
çarpık ayak
ayakta valgus
ayakbileğinde valgus
halluks valgus
çömelerek yürüyüş
hamstring gevşetme
kalça sorunları
kalçada gevşetme
kalça çıkığı
çıkık kalçada sorunlar
çıkıkta tedavi koşulları
femur osteotomisi
asetabulum osteotomisi

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Ayakta Ekinus Deformitesi

Klinik Görünüm

Triseps sura ile ayağı dorsifleksiyon yaptıran kaslar arasındaki dinamik dengesizlik düzeltilmediği takdirde, zamanla ayakbileğinde ekinus kontraktürü gelişir. Kısalan Aşil tendonu topuğu bırakmadığı için iç uzunlamasına kavis zorlanma sonucu zamanla çöker ve ayakda valgus deformitesi gelişebilir. Ekinus konumdaki topuk kemiği artık talus başını (aşık kemiği) tutamadığından talus başı aşağı kayarak ayaktabanında ele gelir hale gelir. Ayak kontrolsüz bir yüklenme ile karşı karşıya kaldığından ayak tabanında bu bölgede zamanla nasır ve çatlaklar gelişir. Ayağın valgus konumu başparmakda halluks valgus deformitesinin gelişmesine zemin hazırlar.

Daha sık olarak ayakbileğindeki düşük ayak konumu dizde, ve de haliyle kalçada fleksiyon kontraktürüne yol açar. Hasta diz ve kalçaları kıvrık, parmak ucunda yürür. Bu duruma çömelerek yürüme (crouched gait) denir.

Normalde yürüme siklusunun duruş evresinde yere düz basan ayak üzerinde tibia (kaval kemiği) öne kayarak bacaktaki yük dağılımını dengeler. Ancak ekinusu bulunan serebral palsili hastada tibianın öne kayışı bloke olduğundan gövde ve uyluk sabit duran tibia üzerinden öne kaymaya devam ederek dizde ekstansiyon yönünde bir moment (kuvvet kolu) oluşturur ve zamanla diz geriye gider; yani dizde, yandan bakıldığında açıklığı öne bakan ‘C’ şeklinde bir deformite oluşur ki buna genu rekurvatum denir. Bu durum çömelerek yürümeye oranla daha az sıklıkta görülür.

Serebral palside görülen bu triseps sura kontraktürüne, ya da dinamik dengesizliğe bağlı parmak ucu yürüyüşünü diğer parmak ucu yürüyüş nedenlerinden ayırdetmek gerekir.

Çocuklarda Parmak Ucu Yürüyüş Nedenleri

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.