SEREBRAL PALSİ - Nöroşirurjik Girişimler

 

serebral palsi nedir
nedenleri
nasıl oluşur
sınıflama
topoğrafik sınıflama
nörolojik bulgular
klinik görünüm
hastalığın seyri
tedavide hedefler
tedavi yöntemleri
ilaç tedavisi
botoks uygulaması
fizyoterapi
selektif dorsal rizotomi
cihaz kullanımı
ayakta ekinus
parmak ucu yürüyüşü
ekinus tedavisi
çarpık ayak
ayakta valgus
ayakbileğinde valgus
halluks valgus
çömelerek yürüyüş
hamstring gevşetme
kalça sorunları
kalçada gevşetme
kalça çıkığı
çıkık kalçada sorunlar
çıkıkta tedavi koşulları
femur osteotomisi
asetabulum osteotomisi

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Nöroşirurjik Girişimler

Selektif Dorsal Rizotomi

Normalde kas lifi gerilince buradan kalkan uyarı afferent sinir lifleri aracılığıyla omurilikteki ikinci motor nörona ulaşır. Burada oluşan uyarı beyindeki merkezlerin kontrolü altında arka köklerden çıkan efferent sinir lifleri sayesinde kasdaki nöromusküler kavşağa taşınır ve sonuçta kasda kasılma meydana gelir. Spastisitede ise beyin hasarı nedeniyle bu refleks arkındaki düzenleyici etki ortadan kalktığından kasda aşırı bir tonus artışı gerçekleşir. Buna germe refleksinde artma denir ve serebral palsi hastalarında görülür. Bu nedenle tutulmuş posterior afferent sinir köklerinin kesilmesi kas lifindeki spastisiteyi azaltır.

Selektif dorsal rizotomi (SDR) yönteminde omuriliğin ikinci lomber ile ikinci sakral segmentleri arasındaki arka kökleri oluşturan sinir lifleri tek tek ayrılarak elektrik akımı ile uyarılır. Normalde bu lifler uyarıldıklarında kasda uyarı oluşmaz, çünkü bunlar kasdan omuriliğe gelen uyarıları taşırlar. Serebral palsili hastalarda kasda aktivite yaratan sinir lifleri anormal kabul edilir ve kesilir (selektif dorsal rizotomi).

SDR, kontraktürü olmayan, bağımsız yürüyebilen, gövde dengesi, zeka ve motor kontrolü olan hastalara uygulanır. 4 ila 8 yaşındaki diplejik hasta bu işlem için ideal hastadır. Spastisite dışında atetoz ve distonide etkinliği yotur. MR görüntülemede bazal ganglionlar hasar görmemiş olmalı ve kalçada instabilite varsa giderilmiş olmalıdır. SDR sonrası çocuk idrarını ve dışkısını tutamayabilir ve bacaklarda belirgin güçsüzlük oluşabilir. Beyin omurilik sıvısında kaçış (fistül gelişimi) ve infeksiyon, duyu kaybı, kalçada instabilite gelişimi diğer komplikasyonlardır.

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.