SEREBRAL PALSİ - Medikal Tedavi : Baklofen Pompası

 

serebral palsi nedir
nedenleri
nasıl oluşur
sınıflama
topoğrafik sınıflama
nörolojik bulgular
klinik görünüm
hastalığın seyri
tedavide hedefler
tedavi yöntemleri
ilaç tedavisi
botoks uygulaması
fizyoterapi
selektif dorsal rizotomi
cihaz kullanımı
ayakta ekinus
parmak ucu yürüyüşü
ekinus tedavisi
çarpık ayak
ayakta valgus
ayakbileğinde valgus
halluks valgus
çömelerek yürüyüş
hamstring gevşetme
kalça sorunları
kalçada gevşetme
kalça çıkığı
çıkık kalçada sorunlar
çıkıkta tedavi koşulları
femur osteotomisi
asetabulum osteotomisi

web sayfam hakkındaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Lütfen
5 dakika zaman
ayırıp anketimi yanıtlayın


Medikal Tedavi (İlaç Tedavisi)

Oral Tedavi (Ağızdan Alınan İlaçlarla Tedavi)

Serebral palsi hastalarında ağızdan alınarak kullanılan ilaçların bir kısmı omurilik, bir kısmı beyin üzerinde daha etkilidir. Spastisiteyi azaltmak, ya da havaleleri önlemek amacıyla kullanılır. En sık kullanılan ilaçlar baklofen, benzodiazepin türevleri (diazepam, klonazepam), dantrolen, tizanidindir. Bu ilaçların yan etkileri hayli fazladır. Çocukta genel bir uyku hali yarattıkları için egzersiz programları aksayabilir.

Baklofen Pompası 

Ağız yoluyla verilen baklofen beyin omurilik sıvısına yeterli miktarda geçmediğinden her zaman istenen tedavi edici etkiyi yaratmayabilir. Etkili olabilmesi için doz arttırıldığında ise yan etkileri çok artar (uyuklama, bulantı, başağrısı). Bu nedenle beyin omurilik sıvısına yerleştirilen bir kateter ve batına yerleştirilen, ilacın depolandığı haznedeki pompa aracılığıyla baklofeni omurilikteki ilgili reseptörlere doğrudan ulaştıran bir sistem geliştirilmiştir (baklofen pompası). Bu sayede beyin omurilik sıvısına sürekli ve etkin, ama çok daha düşük dozda baklofen salınması sağlanmış olur ve yan etkiler oldukça azalır.

Kateterin ucu sorun bacaklarda ise lomber 4-5 seviyesine, sorun kollarda ise üst torakal bölgeye yerleştirilir. Doz ayarlaması uzaktan bilgisayar aracılığıyla yapılabilir. İlaç bittiğinde hazne doldurulmalıdır (1-3 ay), aksi takdirde havale nöbetlerine, aşırı spastisiteye ve halüsinasyonlara neden olur.

Baklofen pompası spastisitede endikedir; hipotoni, kore, atetoz, ve distoni gibi durumlarda etkin değildir. Daha çok belirgin spatisitesi olan tüm vücut tutulumlu hastalara uygulanır. Haznenin hacmi nedeniyle üç yaşın altındaki çocuklara uygulanmaz. Beyin omurilik sıvısının infekte olması, ya da kaçak yapması, gibi bir takım sorunlara yol açabilir; kateter tıkanması görülebilir. Maliyeti oldukça yüksek bir uygulamadır.

baklofen pompası

 

değişik ilaç ve yöntemlerin refleks arkında etkili olduğu alanlar

 

 

 

 


Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı ebeveynleri çocuk ortopedisinin konuları hakkında bilgilendirmek amacıyla verilmektedir.

Bu bilgilerden yola çıkarak ebeveynlerin çocuklarındaki rahatsızlıklara tanı koymaları,

daha da ileri giderek kendilerini hekim yerine koyarak çocuklarını tedavi etmeye kalkışmaları son derece sakıncalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler bir hekimin muayene sonucu vereceği kararın yerini asla alamaz.